6 טיפים שיסייעו לכם לעבור את השיפוץ בבית בשלום

האביב בפתח ואיתו גל השיפוצים, נתוני הלמ"ס מצביעים על כך שמידי שנה, אלפי בעלי דירות נכנסים לתהליכים של שיפוץ והתחדשות, ובכל שנה מושקע יותר כסף בעניין. ההחלטה על כניסה להליך שיפוץ הבית הינה החלטה משמעותית והרת גורל שטומנת בחובה הוצאות כספיות גדולות.

רבים מאלו שמעוניינים לשפץ את ביתם עושים זאת מתוך רצון לחדש או לרענן וחלקם עושים זאת מתוך רצון לשנות את מבנה הבית ולהתאימו לצרכיי המשפחה המשתנים. מה שבטוח הוא שמדובר בפרויקט גדול שכרוך בהוצאות גדולות מאד והוא דורש תכנון קפדני זמן רב מראש.

הגדירו את מטרות השיפוץ מראש

שיפוץ הבית הוא פרויקט גדול, לכן, מומלץ מאד להגדיר לעצמכם מהי המטרה שאותה אתם רוצים להשיג באמצעות השיפוץ, האם אתם רוצים להעלות את ערך הדירה לפני מכירה? האם הצרכים שלכם השתנו ואתם צריכים להגדיל את הדירה או להקטין אותה? האם אתם רוצים שינוי וריענון?

הגדרת מטרות השיפוץ מראש תסייע לכם להגיע לתכנון נכון יותר של השיפוץ ותמנע מכם חריגה מהתקציב שהוגדר מראש. כך לדוגמה, קיים הבדל משמעותי בעלויות בין שיפוץ שנועד להגדיל את הבית וכולל שבירת קירות שלמים לבין שיפוץ למטרות שינוי וריענון קוסמטי שיכול להסתכם בצבע והחלפת רהיטים בלבד.

שלטו בתקציב

כ-90% מהבונים חורגים מהתקציב עקב התנהלות תקציבית לא נכונה. לכן, מומלץ לבצע אומדן עלויות שיפוץ בתחילת הדרך עוד לפני שסגרתם עם מי מאנשי המקצוע. זכרו שגם לאחר האומדן הראשוני וקביעת המסגרת התקציבית יכולים לצוץ שינויים והפתעות שאין לכם שליטה עליהם או שנראים לכם חסרי חשיבות. בכדי לא להיות מופתעים ולשלוט בתקציב, עבדו באופן מסודר, שרטטו טבלה והזינו בה את כלל המוצרים והחומרים שקניתם, העלות שלהם, כמה נותר לשלם, תאריך לתשלום ועדכנו אותה לאורך כל התהליך.

בחירה ריאלית של מוצרי גמר

הבדלי המחיר בין מוצרי הגמר השונים יכולים להסתכם בעשרות ומאות אלפי שקלים. ניתן לבחור בריצוף שעולה 100 ₪ למ"ר, וניתן לבחור בריצוף ב-400 ₪ למ"ר, ברז יכול לעלות לכם 400 ₪ או 3000 ₪, גופי תאורה יכולים לעלות 150 ₪ או 5000 ₪. בחרו במוצרים שעומדים בתקציב שתכננתם, השוו בין חנויות וספקים. גם במקרה הזה היערכות מוקדמת ותכנון מפורט יכולים לסייע לכם לחסוך בהוצאות.

כשהזול הוא בעצם היקר

אל תתפתו לקבלנים זולים, למבצעים נקודתיים, לחומרים 'חדשים' ולא מוכרים, או לתשלום מראש תמורת הנחה גדולה! כל אלה עלולים לפגום באיכות הבניה, לגרום לתקלות וליקויים, ובסופו של דבר יובילו לחריגות משמעותיות. אל תעדיפו חיסכון במחיר על חשבון אמינות ואיכות.

כך תבחרו את הצבע הנכון לבית

במידה ונמאס לכם מהצבע שמעטר את קירות הבית, השיפוץ הוא הזדמנות מצוינת לשנות אותו. בבחירת הצבע חשוב לקחת בחשבון מספר דברים:

  • רצוי לבחור גוון כללי ואחיד לכל קירות הבית, כזה שמתאים לסגנון העיצובי שאותו בחרתם.
  • באמצעות צביעה נכונה תוכלו להבליט קירות או אזורים שונים בבית או לחלופין לטשטש אותם.
  • את גווני הצבע מומלץ לבחור אל מול כמות האור שתהיה בחלל הספציפי.
  • כדאי לבחור מספר גוונים ולבצע דוגמאות על קירות בבית (באזורים שונים) לפני בחירת הגוון הסופי.
  • זכרו, לצבע יש כוח רב והוא משפיע על התחושות והאווירה בבית, בחירה נכונה שלו תסייע ביצירת אווירה נינוחה, נעימה והרמונית.

עיצוב הבית מחדש

במידה והחלטתם לעבוד עם מעצב פנים, נסו לשלב אותו כבר בשלבים הראשונים של התכנון השיפוץ מכיוון שיחד תוכלו להגדיר סגנון עיצובי מסוים וללכת יחד לאורך כל הדרך. השתדלו להימנע מטרנדים והתמקדו בטעמכם האישי, הטרנד של היום לא יהיה רלוונטי מחר אך טעמכם האישי יהיה נכון עבורכם לתמיד. במידה ואתם רוצים לעצב את הבית בצורה שתעניק לכם גיוון ועניין ניתן לעשות זאת באמצעות צבע על הקירות, טפטים, ריהוט וכו', כולם אלמנטים עיצוביים שניתן להחליף בקלות יחסית ובעלות לא גבוהה.

לסיכום, המשפט "סוף מעשה במחשבה תחילה" מתאים מאד לתהליך השיפוץ. השקיעו משאבים וזמן בתהליך התכנון וכך תוכלו לעבור בשלום את תהליך השיפוץ ולכו תדעו, אולי אפילו תצליחו ליהנות ממנו.

הכותב הינו מרכז הבנייה הישראלי.