צ'ק בנקאי – כל מה שרציתם לדעת ולא ידעתם את מי לשאול

עושים עסקאות גדולות בכסף? קונים רכב או דירה? נכס יקר? ככל הנראה תתבקשו לספק למוכר או לספק צ'ק בנקאי על סכום העסקה. בשונה מצ'ק רגיל, לבנקאי יש תנאים משל עצמו.

הנה כל מה שרציתם לדעת, ואל תגידו שלא ידעתם 🙂

מה זה צ'ק בנקאי בכלל?

צ'ק בנקאי או שיק בנקאי או המחאה בנקאית – הוא אמצעי תשלום ידוע כאשר עושים עסקאות בסכומים בינוניים או גדולים, כאלו של עשרות אלפי שקלים ומעלה. הרי בעסקאות כאלו לא תביאו לצד השני מזוודה של כסף (אלא אם אתם רוצים).

אז הוא משתמש בתור אלטרנטיבה עיקרית למזומן ולאמצעי תשלום אחרים כמו העברה בנקאית או תשלום בכרטיס אשראי ולעיתים גם אלטרנטיבה לצ'ק רגיל.

אז, צ'ק רגיל הוא מסמך פיננסי שבו מוסרים לצד השני עבור ביצוע העסקה (רכישת מוצר או שירות). על הצ'ק כתוב כל פרטי חשבון הבנק של הלקוח והספק (המוכר) מפקיד את הצ'ק לחשבונו ואז הבנקים מזכים של החשבון של המפקיד ומחייבים את החשבון של בעל הצ'ק.

גם צ'ק בנקאי עובד בצורה דומה, אבל הוא בנקאי, כלומר הוא בערבות של הבנק והבנק הוא בעל הצ'ק.

איך זה עובד?

כשאתם רוצים לרכוש מוצר או שירות בסכום גדול, במקום מזומן, אתם נותנים צ'ק בנקאי. כדי לקבל צ'ק בנקאי, אתם צריכים לפנות אל הבנק שלכם ולשים בחשבון של הבנק את סכום הכסף שמכסה את הצ'ק.

כמובן יש עוד בירוקרטיה מסויימת כמו חתימה, תשאולים לגבי לטובת מי הצ'ק ועוד. אחרי זה הבנק מנפיק את הצ'ק של עצמו, על אותו חשבון שהוא בבעלות הבנק.

כשאתם מגיעים לקנות את המוצר או השירות שרציתם, סוגרים עסקה או חוזה אפילו, ואז מוסרים את הצ'ק לספק / למוכר. הוא מפקיד את הצ'ק וחשבונו מזדכה בסכום הכסף. מנגד, חשבון הבנק של הבנק שלכם, מחוייב בסכום הצ'ק וזה הכל.

ואם אתם הצד השני בעסקה – אז כשתקבלו את הכסף, פשוט הפקידו אותו בחשבון שלכם.

צ'ק רגיל או צ'ק בנקאי?

אם אתם שואלים מה עדיף? אז כמובן שצ'ק בנקאי (עבור מקבל הצ'ק) בעיקר כי זה יותר בטוח, וצ'ק רגיל (עבור נותן הצ'ק) כי זה יותר זול. אז ככה הנה יתרונות וחסרונות:

  • תאריך הפירעון של צ'ק בנקאי הוא מזומן בלבד, בצ'ק רגיל אפשר גם דחוי.
  • לא ניתן לבטל צ'ק בנקאי במקרה שהוא לא בידי הלקוח, בצ'ק רגיל כן אפשר.
  • החשבון ממנו מושכים הוא חשבון של בנק, בצ'ק רגיל זה חשבון הלקוח.
  • צ'ק בנקאי מיועד לסכומים גדולים בעיקר, צ'ק רגיל לסכומים קטנים או בינוניים.
  • מחיר הצ'ק יקר משמעותית לעומת צ'ק רגיל.
  • התוקף החוקי הוא 7 שנים לצ'ק בנקאי לעומת כחצי שנה לצ'ק רגיל.

אוקיי, אז כמה זה עולה לי?

מחיר צ'ק בנקאי משתנה לפי סוג הבנק שאצלו מבקשים, מדובר על כמה עשרות שקלים. כלומר, אם להשוות את הבנקים בישראל, עלות השיק נעה בין כ-12 שקלים ועד כ-25 שקלים.