משכורת 13 – אולי גם לך מגיע כסף נוסף בעבודה

עובדים שכירים נהנים מהטבות שונות לא רק מבחינת מיסוי וביטוח, אלא גם בעבודה כמו בונוסים ופרמיות כמו למשל משכורת 13. נעים מאוד לקבל את תשלום המענק הזה.

אז כן.. אנחנו עובדים 12 חודשים בשנה אחת בלבד, ולפעמים מגיע לנו 13 משכורות. לא כולם מקבלים את ההטבה אבל אפשר תמיד לבקש אותה.

אז מה זה משכורת 13 בכלל?

משכורת 13 הוא בונוס שנתי, מענק שנתי, פרמיה או כל מילה נוספת נרדפת שהמשמעות שלה הוא תוספת הכנסה נוספת למשכורת הרגילה שמקבלים עבור כל חודש עבודה. הרבה עובדים מקבלים שכר שלוש עשרה במקום העבודה שלהם וזה מאוד מקובל לשלם לעובד.

כמו שהיא נשמעת, משכורת 13 היא משכורת נוספת וככל הנראה גם בגובה המשכורת הרגילה שאנחנו מקבלים. אחרת היא הייתה סתם קרויה בשם בונוס קטן.

יש מעסיקים שמשלמים משכורת כפולה ומשולשת ואז קוראים לה לעיתים… משכורת 14, משכורת 15, משכורת 16 ועוד ועוד.

למי מגיע משכורת 13?

האם מגיע לי משכורת 13? אם בודקים את חוקי העבודה, אפשר לראות שאין חוק שמחייב את המעסיק לשלם את התשלום לעובד. זו אגב הסיבה שרוב העובדים לא מקבלים את המענק הזה – כי המעסיקים לא חייבים בתשלום.

אבל.. יש עובדים שדווקא כן מגיע להם לקבל משכורת 13:

כל עובד שנקבע לגביו כי המעסיק שלו חייב לשלם את המענק בגלל סעיף שמופיע בהסכם קיבוצי למשל, או צו הרחבה לאוכלוסייה מסויימת. לפעמים העובד יכול לדרוש מהמעסיק לשלם את זה בחוזה עבודה אישי, אם הדבר לא נהוג בעבודה.

כמה כסף זה משכורת 13?

אם לנחש מתוך השם של המענק, אפשר לחשוב שמדובר על משכורת בשווי של חודש אחד. זה נכון יחסית. לפעמים המענק ניתן בסכומים נמוכים יותר, שלא בהכרח מושפע מגובה השכר של העובד – מעל או מתחת לשכר הרגיל.

אבל לפעמים דווקא יש קשר, והמענק הוא בגובה של משכורת אחת, חצי משכורת, פעמיים משכורת וכך הלאה.

משכורת 13 – ברוטו או נטו?

המענק בדרך כלל ניתן בצורה של ברוטו. כך שלאחר מכן צריך לשלם מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות, פנסיה ועוד.

כמובן שהמענק לא יכול להיות חלק משכר המינימום של העובד ולכן מעסיק שמשלם זאת, לא יכול לחשב את המענק בתור רכיב שכר מינימום.

מתי מקבלים משכורת 13?

נהוג לתת את המענק השנתי לקראת חגים גדולים, בהם אנחנו צורכים הרבה כמו ראש השנה, סוכות או פסח. בכל מקרה, התשלום משולם ביחד עם השכר של אותו חודש.