המדינה נותנת לך מענק עבודה – איך מקבלים מס הכנסה שלילי (מענק הכנסה)?

מענק עבודה שנקרא גם מס הכנסה שלילי או מענק הכנסה הוא סכום של כסף שהמדינה מעניקה לעובדים בישראל שהשכרם נמוך. בכך המענק מצמצם את הפערים החברתיים בכלכלה הישראלית ומעודד אותם לעבוד יותר ולהישאר במעגל העבודה.

אפשר לומר כי המענק הוא תשלום נוסף שהממשלה משלמת לעובדים בעלי שכר נמוך. כמובן שאותם בעלי שכר לא משלמים מס הכנסה לרוב ולכן כלים אחרים שאינם מסוג מענק, פחות רלוונטיים.

מענק עבודה או מס הכנסה שלילי, משולם לעובדים החל משנת 2007, והוא פעיל עד עצם היום הזה, עובדים יכולים לקבל אותם החל מהשנה העוקבת.

למי מגיע מענק עבודה?

אז מי בעצם מקבל מענק עבודה? זכאי למס הכנסה שלילי הוא אחד שעונה על התנאים הבאים:

  1. אדם שהוא עובד בתור שכיר או עצמאי ומקבל הכנסה משם. קצבאות הביטוח הלאומי או אחרות לא נחשבות כהכנסה לצורך תנאי הזכאות.
  2. אדם זה צריך להיות בן 23 לפחות עם ילדים עד גיל 18 או שהוא יכול להיות בן 55 גם ללא ילדים.
  3. כדי להיות זכאי, צריך שהשכר שלו בעבודה יהיה בטווח מסויים (מינימום ומקסימום). עבור מי שהוא הורה לילד אחד או שניים או שהוא בן 55 ומעלה, צריך שטווח השכר שלו יהיה בין כ-2000 לבין לכ-6500 שקלים. עבור הורה עם 3 ילדים, טווח השכר שלו צריך להיות בין כ-2000 לכ-7000 שקל.
  4. בנוסף, אדם זה יכול להחזיק דירת מגורים יחידה, אבל הוא או שבן/בת הזוג שלו או הילדים שלו, לא יכולים להחזיק בנכס נדלן נוסף מעל 50%.

המספרים האלו משתנים משנה לשנה לפי עדכון רשות המיסים.

נשמע טוב, איך מענק עבודה מחושב? כמה מקבלים?

יש נוסחה מאוד מסובכת שמחשבת איך עושים את זה, האמת אנחנו לא רוצים לסבך, אבל נסביר זאת בקלילות. הנוסחה מחשבת הרבה פרמטרים, כמו מספר הילדים, גובה ההכנסה, גובה המשכורת של בן הזוג, הכנסות נוספות אם יש והסטטוס של העובד אם הוא הורה עצמאי למשל.

יש טווח של שכר אצל אותם עובדים שהוא מחולק ל-3 אזורים, באזור הנמוך, ככל שההכנסה עולה, כך גם המענק גדל, לאחר מכן יש אזור שכר שבו המענק הוא קבוע ונקודה מסויימת הוא מתחיל לקטון עד לאזור הגבוה.

למשל, הורה עם ילד אחד ששכרו הוא 5 אלף שקל, זכאי לקבל מענק בגובה 480 שקלים בחודש וזה מכפילים בשנה יוצא סביב 5800 שקל. אותו אחד שמקבל שכר שכר של 6 אלף שקל, זכאי למענק עבודה בגובה של 200 שקל בחודש בלבד ובשנה 2400 שקל.

כמובן שאם לבן או בת הזוג שלו יש משכורת גבוהה, סביר להניח שהוא יפגע בזכאות לקבל את המענק.

איך מקבלים מענק עבודה?

מס הכנסה שלילי, מענק עבודה, לא ניתן בצורה אוטומטית, כל אחד שרוצה לקבל את המענק, צריך להגיש בקשה דרך רשות המיסים אונליין באינטרנט. מי שלא הגיש בשנים האחרונות או שרוצה להגיש פיזית, יכול ללכת לדואר עם תעודת זהות ולהגיש בקשה.

את הבקשה צריך להגיש בדרך כלל עד ה-30.11 בכל שנה, עבור שנה קודמת. לעיתים רשות המיסים יכולה להאריך עד סוף השנה.

חשוב: מקבלים מענק עבודה עבור שנה קודמת ולא עבור שנה נוכחית, כי היא עדיין לא הסתיימה.

נפלא, מתי מקבלים מענק עבודה?

מס הכנסה משלם את המענק בכמה פעימות, לפי התאריך שבו מגישים את הבקשה. ככל שהבקשה מתקרבת לתאריך ה-30.11, יש פחות תשלומים (כך או כך, סכום כל התשלומים ביחד הוא זהה, זה רק עניין של מספר תשלומים). בדרך כלל משלמים ב-15 לחודש בחודשים יולי, אוקטובר, דצמבר ו-פברואר בשנה שלאחר.