מנהל מוצר – טעימה קטנה מתפקיד גדול

טעימה קטנה מתפקיד גדול, "אתה תמיד צריך לדעת מה מייחד אותך, מה גורם לך להיות הכי טוב בתחום שלך"

תפקיד מנהל המוצר הוא תפקיד מורכב, קשה, מאתגר, מרתק ומדהים באותה נשימה. המגרש העסקי הזה שגדל מידי שנה הופך בשנים האחרונות לאחד התפקידים המבוקשים ביותר בשוק והיום אני אספר לכם על זווית קצת שונה שלו. בשיחה מרתקת שקיימתי עם אורי פרידמן, מנהל קבוצת המוצר של INTEZER, הכרתי צד קצת שונה ואנושי יותר של אחד התפקידים הקשים ביותר הקיימים היום בעולם העסקים.

אספר בקצרה על החברה המדהימה שעבדתי איתה, INTEZER מפתחת טכנולוגיית אבטחת מידע המשכפלת את דרך הפעולה של המערכת החיסונית הביולוגית לעולם הסייבר.

כלומר, ההנחה הבסיסית העומדת מאחורי הטכנולוגיה היא שמפתחי תוכנות לגיטימיות מתבססים פעמים רבות על תוכנות קיימות, כך גם מפתחי תוכנות זדוניות.

ראשית רציתי ללמוד על תפקידו של מנהל המוצר, מה התפקיד דורש, מה התנאים ומה בפועל מנהל המוצר עושה, למזלי הגדול (תקראו לזה גורל אם תרצו) האדם הראשון שפניתי אליו ענה לי ומיד הסכים באהבה גדולה והיה מגוייס כל כולו לעזור לי עם התחקיר שלי. אורי פרידמן המנהל של מנהלי המוצר בחברת INTEZER התגייס מיד למשימה ושמח שאראיין אותו בנוגע לתפקידו. במהלך הראיון הבנתי שמצאתי בדיוק את מה שחיפשתי, אז בלי עיכובים נוספים הינה לכם הצצה קטנה על אחד התפקידים הקשים והגדולים במדינה.

אורי הוא מנהל קבוצת מוצר בחברת INTEZER, כלומר מתחתיו יש עוד שלושה מנהלי מוצר של מוצרים שונים בחברה והוא אחראי על כולם, משימה לא פשוטה בכלל, בעיקר בחברה גדולה כמו INTEZER.

 אם אתה מסתכל על עצמך בגיל 16, האם זה התפקיד שחשבת שתרצה לעסוק בו?

"לא הכרתי את התפקיד בכלל, חשבתי ללכת יותר לתחום של מחשבים ורק אחרי הצבא בערך נחשפתי לתחום לראשונה."

בתור מישהי שכבר פחות או יותר סגורה על מה היא רוצה ללמוד ולעסוק בו בהמשך החיים לשמוע שמישהו כל כך מצליח בכלל לא כיוון למקום בו הוא נמצא כרגע עורר בי את ההבנה שכלום לא באמת בטוח, אני לא בטוח אלך ללמוד רפואה, אני לא בטוח אלך ואהיה רופאה, הכל עוד פתוח ואנחנו לא באמת יכולים לדעת לאן החיים ייקחו אותנו ומה הם יציעו לנו.

מה לדעתך החותם שאתה משאיר בחברה שלך, ששונה ומיוחד בחברה?

"השילוב בין הידע העסקי לבין הידע הטכנולוגי תורם לי רבות בביצוע התפקיד שלי בצורה הטובה ביותר במיוחד שלכל זה מתווספת היכולת לעבוד טוב עם אנשים ולדעת לנהל אותם בצורה הנכונה ביותר"

אם יש דבר אחד שלמדתי בשלוש השנים האחרונות הוא שאם מישהו רוצה להצליח בעולם הזה הוא חייב לדעת כמה דברים, אנחנו לא יכולים לאפשר לעצמנו ללמוד רק ניהול עסקים או רק עיצוב גרפי, אם אנחנו רוצים להיות הכי טובים, הכי מוכשרים והכי יעילים אנחנו חייבים לדעת ולגעת בשלל עולמות שונים ומגוונים.

חברות לניהול פרויקטים יש בערימות, כמו שברוב התחומים, איך אתה חושב שצריך להתמודד עם תחרות בשוק?

"אנחנו תמיד צריכים למצוא מה מייחד אותנו, להכיר את התחרות ואת השוק ולדעת על החולשות והחוזקות של המתחרים שלנו ובעיקר את שלנו ובעזרת ידע זה נדע לנהל את עצמנו בצורה הטובה ביותר שתכוון אותנו להצלחה"

שוק העסקים היום הוא שוק כל כך תחרותי ובתור אנשים שמעוניינים לעבוד בו הנקודה שאורי דיבר עליה היא כל כך משמעותית עבורנו, הדבר החשוב יותר הוא לדעת מה מייחד אותנו, מה גורם לנו להיות יותר טובים מהמתחרים שלנו ולגדול מהנקודה הזו, רק ככה נוכל לבסס את מקומנו בשוק התחרותי הזה.

העבודה שלך לדעתי היא שוות ערך לכאוס של הרבה דברים חשובים בבת אחת שדורשים מענה וצריך להביא לפתרון או להתקדמות, איך אתה מצליח לייצר התקדמות ביעדים שלך ?

"עם כמה שזה נשמע קלישאתי ניהול זמן נכון הוא המפתח להצלחה, אני אישית עובד בשיטה בה אני קובע לי כל שבוע שלוש מטרות חשובות שאני חייב לסיים עד לסוף השבוע, בנוסף ליכולת לארגן את הזמן שלך אתה צריך לדעת לעשות סדר עדיפויות נכון, איזה משימות יותר חשובות לעכשיו ומה אני יכול לדחות לאחר כך ולבסוף הדבר החשוב ביותר הוא לסמוך על הצוות שלי, אני מנהל עוד שלושה מנהלי מוצר ועל מנת שכולם יתפקדו כמו שצריך וגם אני, אם אני לא רוצה לקרוס תחת העומס והעבודה הרבה שיש בחברה אני חייב לסמוך על מנהלי המוצר שלי, לתת בהם אמון מלא ולהאציל עליהם סמכויות, כי רק ככה תתבצע עבודה מסודרת ואיכותית של כולנו."

עם כמה שלמדתי כל כך הרבה צורות שונות לנהל את הזמן שלי אני לא תמיד מצליחה לעשות את זה, אני תמיד אומרת שזו משימה יותר קשה מהמשימות עצמן, לדעת לסדר הכל כל פגישה, כל מטלה, כל עבודה וכל דקה במהלך היום על מנת שיווצר תיאום מושלם וניצול מקסימלי של הזמן שלי, זאת משימה לא פשוטה כלל שדורשת מיומנויות רבות, שאורי הסביר לי איך הוא מנהל את הזמן שלו ואיך הוא מצליח לעמוד בראש צוות של מנהלים ועדיים להיות בשליטה על הכל זה הדהים אותי לחלוטין, הבנתי שיש לי עוד הרבה מה ללמוד עד שאוכל להצליח לסדר את הזמן שלי בצורה כל כך טובה כמוהו.

מה הן חמשת האפליקציות שאתה משתמש בהן הכי הרבה?

"חחחח איזה שאלה נחמדה, אני משתמש הרבה בפייסבוק, במייל, בוורד ובוולט, בנוסף לאלו אני קורא הרבה ב YNET"

מה לעשות, יש שאלות שחייבות להישאל, אנחנו חיים בעידן טכנולוגי שככל שהזמן עובר אנחנו מבינים עד כמה הטכנולוגיה שלנו שולטת בנו יותר משאנחנו שולטים בה, אני אודה ואגיד שהתשובות של אורי קצת הפתיעו אותי, אולי זה בגלל שאני צעירה ממנו ובדור שלי מקובל להיות באפליקציות אחרות ואולי זה בגלל שאורי פשוט בן אדם איכותי, אני באופן אישי ציפיתי לתשובות כמו אינסטגרם, טיקטוק וקבלתי משהו אחר לגמרי, אנחנו יכולים ללמוד כל כך הרבה על בן אדם רק מהאפליקציות בהן הוא גולש ואני חייבת להגיד שהאפליקציות תואמות בן אדם, בן אדם מעניין שאוהב להרחיב את הידע שלו אבל תמיד נשאר בעניינים במקביל, עובד קשה גם בשעות הפנאי ולא רק בעבודה, זה פשוט מרתק מה שאלה כל כך קטנה יכולה ללמד אותנו על בן אדם.

מה הסיטואציה הכי הכי קשה שיצא לך להתמודד איתה בתחילת הדרך?

" אני זוכר שהייתי בפגישה מול לקוח מאוד גדול וסיפרתי לו על המוצר שלנו, ואז משום מקום הוא שאל אותי למה הוא צריך לעבוד דווקא עם החברה שלי, ואני מכיר רק את המוצר שאני מנהל בחברה, הרי בתור חברה כללית יש לנו כמה וכמה מוצרים שונים, באותו רגע אני ידעתי את המידע רק על המוצר אותו ניהלתי, אני לא בדיוק זוכר כיצד הפגישה נגמרה אבל זה היה משהו שלא אשכח."

האם הקורונה למדה אותך משהו חדש על עצמך? ומה הדבר החיובי והמצמיח שהקורונה לדעתך השאירה לנו?

"אם יש משהו שהקורונה לימדה אותי זה עד כמה האנושות צריכה חום, עד כמה אנחנו יצורים חברתיים וכמה אנחנו זקוקים אחד לשני."

וואו, עד כמה אני מסכימה איתך אורי, בעיקר כתלמידה אני מרגישה עד כמה חסרה לי האינטרקציה הבין אישית, עד כמה חבריי חסרים לי, כמה קשה זה ללמוד לבד בחדר מול מחשב בלבד ועד כמה לא הערכנו את הדברים הכי קטנים שהיו נראים לנו כמובנים מאליהם.

אסכם ואגיד שהשיחה עם אורי הייתה מהמעניינות שניהלתי בחיי, למדתי ממנו כל כך הרבה דברים חדשים בין אם על החיים בכללי ובין אם בהתנהלותו של מנהל מוצר בחיי היומ-יום, זכיתי להכיר ולראות זווית קצת שונה על התנהלותו ועבודתו של מנהל מוצר בחברה.

נכתב על ידי: רותם מלכה.