כמה עולה אחסון אתרים?

כמה עולה אחסון אתרים?
כמה עולה אחסון אתרים?

כדי להעלות אתר לאוויר באינטרנט תצטרכו לקנות שירות של אחסון אתרים ולהמשיך לשלם עלות חודשים או שנתית כל עוד האתר פעיל ובאוויר. לכן, לפניה הקמה של אתר אינטרנט חשוב לבדוק באיזה סוג אחסון תרצו לאחסן את האתר ובאיזה חברה.

במאמר כאן נדבר על פתרונות אחסון אתרים השונים ועל ממוצע המחירים שלהם. בנוסף, נדבר גם על עלויות נוספות באתרי אינטרנט שמתווספות לעלות האחסון החודשית.

יש 4 פתרונות אחסון שונים שחשוב שתכירו:

1. אחסון אתרים ייעודי

אחסון אתרים ייעודי הוא שרת פיזי שלם המוקצה רק לאתר שלכם. יש לכם שליטה מלאה על שרת האחסון ואין עוד אתרים שמאוחסנים עליו מכיוון שהוא שלכם בלבד. הגמישות בשרת ייעודי מעולה אבל כדי לנהל שרת אחסון פיזי צריך ידע טכני או מישהו שינהל אותו עבורכם. בנוסף, כל הנושא של אבטחת האתר והשרת היא באחריות שלכם כי השרת שלכם.

אחסון ייעודי מתאים בעיקר לאתרים עם כמויות גדולות של תנועה וזו אפשרות האחסון היקרה ביותר שקיימת. המחיר לאחסון אתרים ייעודי משתנה בהתאם לגודל השרת, המיקום שלו ומספר המשאבים שרכשתם. בהערכה גסה שרתי אחסון פיזיים עולים בממוצע 400$ לחודש אך יש שרתים גדולים עבור אתרים גדולים שיעלו פי כמה וכמה.

אחסון אתרים ייעודי
אחסון אתרים ייעודי

2. אחסון אתרים שיתופי

אחסון אתרים שיתופי זה פתרון האחסון הזול ביותר כיום. בדיוק כמו מה שמשתמע מהשם – לוקחים אחסון ייעודי ומחלקים אותו בשיתוף לכמה אתרים. כל אתרי האינטרנט שנמצאים תחת האחסון השיתופי מונגשים באותו השרת עם אותם משאבים שהוקצו. אחסון שיתופי מתאים בעיקר למי שרוצה לחסוך כסף עבור האחסון.

אחסון שיתופי אידיאלי לאתרים מאוד קטנים מבחינת מבנה ולאתרים שלא מייצרים כמות גדולה של תנועה ולכן אין להם צורך במשאבים רבים. יחד עם זאת, אחסון אתרים שיתופי יכול לגרום לטעינה איטית של הדפים באתר וגם לבעיות אבטחה מכיוון שהאתר שלכם נמצא על אותו שרת אחסון עם אתרים אחרים ונזק באתרים אלו יכול להיות גורם ישיר לנזק באתר שלכם. עלות חודשית ממוצעת של אחסון שיתופי עולה 5$-10$ לחודש עם משאבים מינימליים. זכרו – ככל שכמות המשאבים עולה כך גם המחיר עולה בהתאם.

3. אחסון אתרים בשרת וירטואלי (VPS)

שרת וירטואלי פרטי (Virtual Private Server) הוא פתרון אחסון שבו אתם מקבלים חלק ייעודי משרת והחלק הזה משמש רק אתכם. השרת הוא מסוג WEB ולכן תקבלו ביצועים מקסימליים לאתרים שלכם. אחסון בשרת וירטואלי מתאים בעיקר לאתרים גדולים עם כמות תנועה יחסית גדולה.

חיסרון מרכזי של שרת וירטואלי הוא שאמנם חלק ייעודי מהשרת שייך לכם אבל בשאר החלקים מאוחסנים אתרים נוספים שרכשו חלק ייעודי מהשרת ונזק שייגרם לשרת בגלל אחד האתרים יגרום לאתר שלכם להינזק גם הוא. רכישה של חלק ייעודי בשרת VPS עולה בממוצע 10$-20$ לחודש וגם כאן, ככל שכמות המשאבים תעלה גם המחיר יעלה בהתאם.

4. אחסון אתרים בענן

אחסון בשרת ענן הוא פתרון האחסון הטוב ביותר כיום. בניגוד לפתרונות האחסון שהצגנו עד עכשיו באחסון בענן לא תחלקו משאבים יחד עם אתרים אחרים, גם לא משאבים בשרת מכיוון שאתם מקבלים שרת משלכם. אמנם צריך ידע טכני כדי לאחסן לבד בענן אך כיום יש כבר פתרונות של אחסון מנוהל בענן.

מה שהופך אחסון בענן לפתרון המומלץ זו היכולת לשנות את גודל האחסון וכמות המשאבים הרצויה בקליק, העובדה שאתם משלמים עבור שרת ויכולים לאחסן עליו מספר אתרים, מהירות טעינה טובה ואבטחת האתר בצורה מתקדמת. עלות ממוצעת של אחסון בענן נעה בין 10$ ל-30$ לחודש, תלוי בכמות המשאבים שתצטרכו.

אחסון אתרים
אחסון אתרים

עלויות של שירותים נוספים בהקמת אתר אינטרנט

דומיין – כשאתם מקימים אתר אינטרנט, אתם צריכים דומיין. דומיין זו כתובת האינטרנט שדרכה מגיעים לאתר. בישראל נהוג להשתמש בסיומת co.il ומומלץ לבחור בשם דומיין שרלוונטי למותג ומייצג אותו. עלות ממוצעת של רישום דומיין לשנה היא 3$-5$ לדומיינים מחו"ל ו- 12$-18$ לדומיין ישראלי.

תעודת אבטחה SSL – פרוטוקול אבטחה לאתרי אינטרנט. תעודת אבטחה SSL נותנת לכם את המנעול הקטן לצד שורת הכתובת של האתר שלכם. תעודה זו היא חובה באתרי מסחר ובאתרים שסולקים לקוחות באתר אך כיום, רוב בעלי האתרים יעדיפו להתקין תעודת אבטחה זו גם עבור הדירוג של גוגל וגם בשביל לתת ביטחון לגולשים. בחלק מחבילות האחסון ניתן לקבל התקנה של תעודת אבטחה SSL באתר שלכם בחינם.

תבנית – לאחר שבחרתם חברת אחסון ואת הפלטפורמה שעליה תבנו את האתר ככל הנראה תצטרכו תבנית לאתר שלכם. לצד תבניות רבות חינמיות, פלטפורמות לבניית אתרים כמו וורדפרס או שופיפיי מציעות תבניות מקצועיות בתשלום – ממש עיצוב אתר מוכן, לקנות ולערוך בהתאם למה שאתם צריכים. עלות ממוצעת של תבנית היא 30$-50$ אך יש תבניות שיעלו גם כפול.

תוספים – תוספים הם תוכנות שניתן להתקין על הפלטפורמה שבה אתם בונים את האתר כדי לעשות בצורה אוטומטית חלק מפעולות הבנייה ותפעול האתר. גם תוספים והרחבות ניתן למצוא בחינם או התקנה של גרסאות חינמיות של התוסף אך גרסה חינמית זאת תהיה בדרך כלל מצומצמת מאוד. לדוגמה: אלמנטור הוא תוסף לבניית אתרים בוורדפרס והוא בחינם אבל אלמנטור פרו, גרסת התשלום של אלמנטור, יעילה הרבה יותר ונוחה לעבודה. עלות התוספים משתנה בין תוסף לתוסף ולפי תקופת הזמן שרכשתם – חודש, שנה או לכל החיים.

לסיכום

עכשיו אתם יכולים לדעת להעריך כמה יעלה לאחסן את האתר שלכם באחד מפתרונות האחסון הנפוצים. ההמלצה האישית שלי היא לאחסן את האתר בשרת ענן. מלבד העובדה שהשרת הוא פרטי שלכם ואתם לא יכולים להינזק מפעילות של אתרים אחרים, שרתי אחסון בענן בענן הם בעלות נמוכה ביחס למה שאתם מקבלים, מציגים אתרים מהירים וטעינת דף מהירה ומגיעים עם פתרונות אבטחה לאתרים. אני לא רואה סיבה הגיונית למה לבחור באחסון שיתופי לדוגמה כשאפשר לאחסן בענן פחות או יותר באותה העלות.

על הכותב

אור פיאלקוב
אור פיאלקוב

אור פיאלקוב, בן 38, מייסד ומנכ”ל חברת פיאלקוב דיגיטל, חברה המתמחה בקידום ממומן בפייסבוק ומגוון ערוצים נוספים. מומחה ניהול קמפיינים בגוגל, מעביר סדנאות והרצאות בנושא שיווק בעזרת כלים מתקדמים לחברות וליחידים. הבעלים של EasyCloud, חברה שמנגישה שירותי ענן מומלצים ואחסון אתרים בעזרת Cloudways לכל אחד. דרך חברות אחסון הענן הגדולות בעולם: AWS, DigitalOcean, Google Cloud Platform ועוד.