לא יודעים איפה להשקיע את הכסף? הכירו השקעות אלטרנטיביות

משקיעים כסף בשוק ההון? אתם כנראה מפספסים… אתם יכולים להשקיע במוצרי השקעות אלטרנטיביות עם תשואות גבוהות יותר. השקעה כזו יכולה לעזור לכם להרוויח יותר כסף בהשוואה למוצרים הרגילים.

מהן השקעות אלטרנטיביות?

השקעות אלטרנטיביות הן אפיקי השקעה שנעשות מחוץ לשוק ההון (הבורסה והמניות). בעצם, במקום להשקיע את הכסף במניות, אגרות חוב, תעודת סל או קרנות נאמנות, המשקיע – משקיע אלטרנטיבי עושה את הונו עם אפיקי השקעה חדשניים ומיוחדים.

השקעות אלטרנטיביות הן השקעות בנדל"ן, השקעות בקרנות הון סיכון, השקעות בסטאראטפ (מיזם עסקי) ועוד. אלו הן השקעות שהן שונות מעט מברירת המחדל שכולם מעדיפים לשים את הכסף בבורסה כדי לקבל תשואה לפי המדדים.

השקעה אלטרנטיבית היא הבחירה של הרבה משקיעים לאור העובדה שאגרות חוב אינן מספקות מספיק ערך כלכלי, מנגד מניות מסוכנות יותר למרות שהן מקנות תשואה טובה יותר ואפיקי השקעה אחרים עשויים להיות סולידיים אך כאלו שלא מספאים תשואה גבוהה.

מהם היתרונות?

היתרון הראשון והגדול ביותר הוא פיזור סיכונים. במקום להשקיע את הכסף בסל אחד, שעשוי להיות תנודתי ומסוכן למדי או סולידי מדי – השקעה אלטרנטיבית יכולה לספק את החלק הסחר ולפזר את הסיכון בהתאם לכך.

תשואה גבוהה יותר הוא יתרון נוסף. לרוב השקעות אלטרנטיביות מסויימות מסוכנוות יותר, כמו למשק השקעה במיזם מתחיל שיכול להביא לתשואה גבוהה ומצד שני גם לאובדן כסף. אם הסטארטאפ יצליח, הוא יכול להביא לתשואה של עשרות, מאות ואלפי אחוזים על הכסף.

גיוון הוא יתרון שכדאי לציין. השקעות אלו אינן שוק ההון או מניות, גרפים או נתונים פיננסיים, דו"חות של חברות וכד'. ההשקעות כן כוללות חישובים אחרים, כמו חישוב תשואה על השכרת נדל"ן מסחרי וכד'.

כמובן שיש יתרון נוסף והוא ניהול כספים טוב יותר, בזמן שלעיתים ניהול הכסף בשוק ההון מנוהל על ידי גורם אחר, בהשקעות מסוגים חליפיים, אפשר גם לנהל את הכסף בשיטיות אחרת.

האם מתאים לי להיות משקיע אלטרנטיבי?

אם אתם מעוניינים להשיג תשואה גבוהה יותר, לרוב, על פני השקעה בשוק ההון ובמיוחד אפיקי השקעה סולידיים – השקעות כאלו עשויות להתאים לכם.

אם אתם רוצים להיות מעורבים בסטארטאפ ובין היתר להיות חבר דירקטוריון או בעל תפקיד אחר, או אם אתם רוצים לעשות חישובים מתמטיים אחרים בנדל"ן פרטי או מסחרי.

דרך אגב, יש כמה מגבלות על השקעות אלטרנטיביות מסויימות, בעיקר במקרה של הנפקת מניות של חברות סטארטאפ. החברות יכולות לגייס הון ללא תשקיף עד 35 ניצעים שהם משקיעים לא מקצועיים. לגבי משקיעים אחרים, כמו משקיעים מוסדיים או משקיעים כשירים – כמעט וללא הגבלות.

סוגי השקעות אלנטרנטיביות

איפה אפשר להשקיע? הנה רשימה:

  • נדל"ן מניב – השקעה בנכסים מניבים תשואה חודשית.
  • קרן הון סיכון – השקעה בקנות שמשקיעות בחברות עם צמיחה מהירה.
  • הלוואות חברתיות – השקעות או מתן הלוואה ללווים דרך מערכות מיוחדות.
  • סטארטאפים – השקעות בחברות מהירות צמיחה.
  • סחורות ומט"ח – השקעות בנכסים מוחשיים אחרים.
  • מטבע דיגיטלי – השקעות במטבעות וירטואליים.
  • קרן גידור – השקעות בקרנות שמסוגלות להרוויח בתנאים מיוחדים.