משבר קורונה: כך תוכלו לקבל דמי אבטלה על ימי חופשה ללא תשלום

בעקבות משבר הקורונה נודע לכם מהמעסיק שלא צריך להגיע לעבודה? מדובר על חופשה ללא תשלום, כך תקבלו דמי אבטלה על ימים אלו. מדובר על סכום כסף מהותי שחשוב לממש אותו.

כך תקבלו את זה.

דמי אבטלה בגלל קורונה?

בעקבות משבר הקורונה והתפשטות הנגיף, מעסיקים רבים שולחים את העובדים שלהם לשבת בבית על חשבונם, כלומר, חופשה ללא תשלום. מדובר על חופשה בה עדיין מתקיימים יחסי עובד-מעסיק, אבל העובד לא מקבל כסף.

בימים רגילים ללא משבר, המעסיק לא יכול לעשות זאת, ושליחת עובדים לחופשה ללא תשלום היא בהתאם להסכמת הצדדים או תשלום של שכר בכל מקרה.

עובדים שנמצאים בחופשה ללא תשלום (ראשי תבות חל"ת) לא מקבלים שכר אבל הם כן יכולים לקבל דמי אבטלה. כן, דמי אבטלה המשולמים בדרך כלל למחפשי עבודה מובטלים, יכולים להיות משולמים לעובדים גם בלי להתפטר או להיות מפוטר.

עובדים כאלו חייבים קודם כל לנצל את כל ימי החופשה שלהם ואז לקבל את דמי האבטלה. במסגרת משבר קורונה, אפשר לקבל דמי אבטלה על חופשה ללא תשלום – גם ללא ניצול ימי החופשה.

למי מגיע דמי אבטלה בגלל חופשה ללא תשלום בתקופת קורונה?

הוראות לגבי דמי אבטלה על חופשה ללא תשלום בגלל נגיף קורונה חלים החל מתאריך 10.03.20 ורק כאשר המעסיק הוא זה ששלח את העובדים מיוזמתו לחופשה ללא תשלום. בנוסף, על החופשה להיות באורך של לכל הפחות 30 ימים.

זאת ועוד, צריך לעמוד גם בתנאי הזכאות הרגילים של דמי אבטלה. בהתאם לתנאי הזכאות העובד חייב להיות בגיל 18 עד 67, כאשר הוא מבוטח בביטוח אבטלה, כלומר שהמעסיק והוא משלמים דמי ביטוח לאומי, וכאשר הוותק הוא לפחות 12 חודשים מתוך 18 החודשים האחרונים.

בנוסף.. צריך להתייצב בלשכת שירות התעסוקה כדי להיות זכאי.

איך מקבלים דמי אבטלה בגלל קורונה?

כדי שתוכלו לקבל דמי אבטלה כאלו, יש להירשם בלשכת התעסוקה ולהגיש תביעה לביטוח לאומי.

  1. רישום בלשכת התעסוקה – צריך להירשם בלשכת שירות התעסוקה בתור דורש עבודה. אפשר לגשת לסניף או לעשות רישום ראשוני באתר ואז להשלים בלשכה. נכון לרגע זה, הלשכות סגורות בגלל הוראות משרד הבריאות ויש להירשם דרך האתר בלבד ולהגיע רק לאחר הוראות המאפשרות הגעה והתייצבות.
  2. הצהרה על משבר לאומי – צריך לחתום על טופס הצהרה למשבר לאומי שבו מציינים את החופשה ללא תשלום, צפי חזרה ועוד.
  3. הגשת תביעה לדמי אבטלה – יש להגיש לביטוח הלאומי תביעה על גבי טופס 1500. אפשר להגיש אונליין באתר המוסד לביטוח לאומי או להדפיס ולשלוח בדואר, פקס, תיבת שירות או הגעה לסניף. לתביעה צריך לצרף טופס 1514 של המעסיק שהוא אישור על תקופת העסקה והשכר.
  4. התייצבות בשירות התעסוקה – צריך להתייצב בשירות התעסוקה אחת לחודש בתאריך 15-21. כאמור, בינתיים הלשכות סגורות.